Hyeny v akci str. 344

Když se Vrba doslech o tomto nereálném plánu, snažil se jej Slabíkovi rozmluvit. Ten však trval na svém. Akce se nakonec rozběhla na začátku března 1949. O tom, jak neslavně dopadla, vypovídal později jeden z jejích účastníků Zdeněk Roháč: „Antonín Slabík přijel v pozdních nočních hodinách ke mně do bytu v Přerově v doprovodu Karla Ševčíka. Slabík mně řekl, že pojedu s ním do Kroměříže, a žádal mě, abych se oblekl a vzal si s sebou pistoli. Cestou mi Slabík řekl, že pojedeme do Kroměříže spáchati atentát na ministra národní obrany generála Svobodu. V autě s námi jel František Řičánek z Rousínova. Slabík pak řekl, že do Kroměříže přijedou dvě auta s jeho „mládenci“, kteří se zúčastní přepadu domu, ve kterém měl být generál Svoboda. (…) K atentátu nedošlo, poněvadž Slabíkovi „mládenci“ nepřijeli a také proto, poněvadž auto generála Svobody již před domem nestálo.“


Vrba se nikde v protokolu nezmiňuje, že by se snažil rozmluvit Slabíkovi únos generála Svobody, zřejmě o něm ani nevěděl.


Je lépe si přečíst pozdější protokol Zdenka Roháče.

Akce se nezdařila, protože auto generála Svobody už před domem nestálo a v domě se nesvítilo. Samotný Slabík na to neměl vliv.

Archiv bezpečnostních složek: V2670 Brno – Zdeněk Roháč 19. 5. 1949

Roháč

Roháč